Ako sa naučiť vnímat sama seba pozitívne

Ako sa naučiť vnímať sama seba pozitívne?
Psychologičky a koučky Tatiany Lesayové sme sa opýtali, čo urobiť preto aby sme dokázali nájsť cestu k ztratenému sebavedomiu.

Urobte si malý experiment. Postavte sa vyzlečená pred zrkadlo, uvoľnite sa a skúste sa nezaujato na seba pozrieť. Čo vidíte? Peknú farbu očí, zvodnú krivku bokov, milý úsmev alebo celulitídu na stehnách a mimické vrásky na čele? To, čo vám ako prvé padne do oka: pozitívne alebo negatívne, vypovedá veľa o vašom sebahodnotení.

Prečo je to tak, je potrebné siahnuť hlboko do svojho podvedomia, čo všetko prispelo k tomu, že sa dnes vnímate tak, ako sa vnímate.

Podľa odborníkov aj keď človeka pochválite, nepomôže to. Sebavedomie musí byť vo vás, nie okolo vás. A na tom, či ste štíhla alebo máte nadváhu až tak nezáleží. Aj bacuľky môžu mať zdravé sebavedomie a môžu byť spokojné samy so sebou. Nie je to o tom, ako vyzeráme, ale ako sa cítime.

Ako zmeniť vnímanie seba samej na pozitívne?

1.   Najskôr musíte zistiť, kde je pes zakopaný. Nízke sebavedomie v drvivej väčšine zapríčinené výchovou. Cez „neškodné“ vyhlásenia: „ty nikdy nebudeš taká štíhla ako tvoja sestra…“ sa negatívne informácie ukladajú do podvedomia a celý život pracujú proti vám, pokiaľ ich neobjavíte, neočistíte a nepreprogramujete si ich. Takže, keď máte v sebe „zapísané“ od rodičov, že ste nanič, tak aj keby ste vyzerali ako modelka, hlava bude hlásiť, že je to zlé a mali by ste vyzerať lepšie.

2.   Vymaňte sa z bludného kruhu tak, že prekonáte strach z toho, že sa nebudete páčiť každému.

3.   Buďte sama sebou. Majte sa rady také aké ste. Krása nie je len o zovňajšku, ale v hlbokom prijatí seba samého. To je skutočné „mám sa rada“. Nech by ste urobili čokoľvek a dosiahli akýkoľvek výsledok, vždy konáte správne, pretože konáte na základe najlepšej možnej podvedomej voľby. Nerobte si výčitky, že vám niečo nevyšlo ako ste si predstavovali. Môže to byť tým, že kladieme na seba príliš vysoké nároky. Nemôžete predvídať všetky dôsledky svojich činov. Naše omyly sú naše skúsenosti.

4.   Neodsudzujte ani svoje telo, ani svoje myšlienky, ani svoje pocity a činy, ale ich prijmite. Ak to neurobíte, neurobia to ani tí druhí okolo vás.

5.   Starajte sa o svoje telo a dušu ako najlepšie viete. Nedajú sa vymeniť, ani zastaviť v čase.

6.   Vždy si predstavuje seba samú ako šťastnú ženu a to vo všetkom: šťastná žena, matka, manželka, dcéra, sestra, priateľka… Doprajte si túto krásnu predstavu. Keď sa naučíte sa mať rada, budete energiu lásky odovzdávať ďalej okolitému svetu.

7.   Chváľte sa za všetko, v čom ste dobrá, čo sa vám podarilo a dávajte si malé darčeky (nemusia byť len materiálne). Urobte si kartičku so zoznamom pozitívnych vlastností a noste ju v kabelke. Kedykoľvek vás prepadnú pochybnosti, prečítajte si ho. Alebo si ho nalepte na zrkadlo v kúpeľni a každé ráno si svoje silné stránky pripomeňte.

8.   Spomeňte si na seba, keď ste boli dieťa: čo všetko ste chceli mať, kúpiť si, kým ste chceli byť, keď budete dospelí. „Kŕmte“ svoje mladšie „ja“ tým, čo ste si želali.

9.   Postavte sa pred zrkadlo, pozrite sa na seba a pochváľte sa. Nestačí myslieť si to, musíte to povedať nahlas. Inak to nefunguje. Pozerajte sa do skiel vo výkladoch obchodov a vnímajte vlastnú krásu. Ak vám robí problém pozerať sa na seba a chváliť sa hneď, ako ráno vstanete, časom sa takto naučíte mať sa rady.

10.   Utrácajte a robte si radosť. Nerozmýšľajte, či má cenu utrácať za niečo, čo ani nie je vidieť. Aj krásne spodné prádlo, ktoré navonok nevidieť vám zdvihne sebavedomie.